Jõulud on peagi jälle meie tubades ja südametes

Kasulikku

Kommenteeri
Jõulud on peagi jälle meie tubades ja südametes, kuid tänapäeva suhtumine jõuludesse pole alati olnud sama. Vaikuse ja perekeskne jõulupüha on aegadega muutunud nii oma algsest mõttest kui ka eesmärgist. Eks iga perekonna jaoks tähendavad jõulupühad erinevat, kellele võimalus kinkida lähedastele kingitusi, teha suur piduroog või tunda kaminasaatel jõuluhõngu. Kuid meie esi-isad Ida Euroopa aladel ja Põhja Euroopas tähistasid mitte-nii-kaua aega tagasi hoopis teisiti neid pühi.

Enne kristluse levimist Ida-Euroopas olid meie esiisad peamiselt loodususku, või teisisõnu paganad.
Tähtpäevaks oli 25 detsember, kui meie esi-isade ringikujuline kalender Jõule tähistas (Vanapõhja keele järgi “Hjol” või “Jole” Friiside keeles). Jõulude tähendus vana kalendri järgi oli aasta pöördepunkt. 25 detsember oli Talvine pööripäev ehk talvine päikeseseisak, millal on põhjapoolkeral lühim päev ja pikim öö, lõunapoolkeral aga pikim päev ja lühim öö.

 
Vanad Germaani rahvad nägid kalendrit kui üht suurt tõllaratast, ja 25 detsember oli ratta kõige madalam punkt, kus päev on kõige lühem, ja päikesevalgust kõige vähem. Sellest on tulnud ka mitmeid legende, kus räägiti sõjast valguse ja pimeduse vahel, kus valgus lõpuks võidab külmad talveööd ja toovad taas päikesevalguse, pikemad päevad ja paremad lõikused ja saagid.


Vanadel Norrakatel oli legend, kus maailma lõpus Ragnarokis pääseb hiigelsuur hunt Fenrir vabadusse ja sööb ära päikese, tuues endaga kaasa pika ja pimeda talve. Selle legendi järgi hakkasid inimesed 25-ndal detsembril enda tubadesse tooma võimalikult palju valgust. Kodudes süüdati küünlaid ja südametesse tehti sooja, tehes üksteisele kingitusi, lootuses jagada rõõmu ja head meeleolu. Tähistamise ajaks toodi tubadesse ka igihaljaid puid, mis olid märgid ja meenutused sellest, et miski ei lõppe ära, vaid asjad jätkuvad ka edaspidi. Kuusepuu oli sümbolina meenutamaks, et isegi läbi kõige tugevamate ja raskemate väljakutsetele, ootavad meid ees helgemad ajad. Puud olid väga tähtsal kohal meie põlisvanemate eludes. Vana Norra mütoloogia kohaselt hoidis universumit koos Yggdrasill, Maailmapuu. Suur saarepuu, mille juured ulatasid allmaailma ja võre Jumalate paradiisiaeda, vahepeal siis kõik teised reaalsused mis on meie maailmas.

Üheks huvitavaks traditsiooniliseks tegelaseks jõulude ajal on ka Jõuluvana. Jõuluvana meie jaoks tänapäeval tähendab kelguga mööda taevast lendavat, luuüdini headust ja lahkust täis vanameest, kes toob lastele ööpimeduses kingitusi ja jagab hea meelega jõulumeeleolu.
Kuid paganakultuuri üheks tegelaseks oli Jólfaðr, otsetõlkes Jõulu Isa, kes korraldas suurejoonelise jahi kõikidele jumalatele. Jahi ajal (Jõuluõhtul) soovitati mitte lahkuda enda kodudest, kuna jumalate jahi ajal võidi inimesi kaasa kutsuda, millele nad ei suudaks Ei ütelda.
Jõuluõhtu traditsioon oli tähistada üheskoos. Tähistati valguse võitu pimeduse üle, päevade pikenemist ja kõige raskema aja üle elamist.
Esimene kristlasest kuningas Norras, Håkon den gode , Hakon Heatahtlik, ei teinud palju, et kohalikke paganaid ümber pöörata kristlasteks, kuid lõi seaduse, mis nõudis igalt inimeselt, et nad Jõuluõhtul võimalikult palju tähistaksid.

Tähistada elu, tähistada pere ja tähistada loodust meie ümber, et olla tänulik ja külvata rahumeelt endi ja teiste südametesse. Ehk ei olegi meie tänapäevane jõulude tähistamine nii erinev oma eesmaalaste traditsioonidest kui me arvame. Mõni legend on juurde tekkinud, kuid paljutki tundub olevat sama. Tähistame seda, mida raha eest ei saa endale osta sellel ilusal ajal.

Mõnusat pööriaega kõigile ja rahulikku jõuluootust!

Autor: Mario Maalt

 


Lisa kommentaar

Email again: