Helidel on meile väga võimas mõju.
Üks lihtsamaid näiteid selleks on filmid - kujuta ette mõnda filmi, eriti kas fantaasia- või õudusfilmi, ja nüüd võta sellel filmil heli ära. See film ei tundu enam üldse fantastiline ega õudne. Miks? Ilma muusikata ei teki meis nii kiirelt teatud sagedusi ja vibratsioone, mis tekitavad omakorda teatud seisundeid. Muusika mõjutab meie psüühikat oluliselt.
Nõnda on võimalik muusikat ja helisid kasutada ka teraapiliselt meie inimeseks olemise erinevatel tasanditel - füüsilisel, psüühilisel (emotsionaalsel, mentaalsel), vaimsel tasandil.
Mingis mõttes on isegi keeruline eristada, mis tasandil täpselt muusika ja helid mingil hetkel “toimetavad”, sest oleme tervikolendid ja need erinevad tasandid meis on kogu aeg terviklikus koostöös.
Me kõik soovime oma elus kogeda rahulolu, õnne, rõõmu. See ütlus võib tunduda väga tavaline ja klišee. Ja ometi nii see on. Võime küll väljendada erinevalt, et mis meile rahulolu toob - parem tervis, suurepärane suhe, turvatunne, majanduslik kindlustunne, rohkem aega jne. Kuid miks me seda kõike soovime? Põhjus on selles, et tunda rahulolu, heaolu, õnne, rõõmu, lõõgastust. Ja küsimus on selles, kui palju, kui tihti seda kogeme - päriselt, kogu oma olemusega - kergust, rõõmu, rahulolu? Peatu hetkeks, vaata enda sisse ja vasta väga ausalt sellel küsimusele, kasvõi väga lihtsalt protsentides hinnates.
Kui me pole oma elus millegagi rahul, tekib meie sisse pinge. See võib avalduda erinevatel tasanditel - mõtte-, emotsionaalsel, füüsilisel tasandil. See võib väljenduda mõttemustritena, käitumismustritena, erinevate füüsiliste sümptomitena, kergemal või raskemal moel.
See ei tähenda, et peaks kartma “pinget”. Küsimus on pigem selles, kas me sellele pingele oskame tasakaaluks sellest pingest ka lõõgastuda, lõdvestuda ehk pinget maandada. Kindlasti on palju olukordi, kus tunneme, et midagi meis läks tasakaalust välja - mingi jutuajamine, mõte või olukord tekitas sisemise pinge, kuid teatud aja pärast see laheneb. Selliseid pinged on nö. lühiajalised ja seetõttu meid suuresti ei mõjuta.
Samas on meil kindlasti ka olukordi, kus nii mõnedki nendest “pingetest” jäävad vabastamata, maandamata, mis viib meid stressi olukorda. Ja tihti ei ole me sellest isegi teadlikud, eriti, kui me ei ole õppinud seda märkama ja ei oska või ei tea, kuidas sellega toime tulla.
Mis siis aitaks? Kuidas pinget lahendada, maandada?
Kõigepealt tuleb mõista, et samalt tasandilt ei saa probleemi (pinget) lahendada, kus ta tekkis. (Seda ütlust on palju omistatud Einsteinile, kuid usun, et ütlus on tegelikult veelgi vanem. Einstein lihtsalt teadis ja praktiseeris seda palju ja väljendas seda kindlasti oma praktilisest kogemusest lähtudes.)
Niisiis - kuidas lahendada? Vastus on lihtne - lõdvestudes. Lihtne aga ei pruugi alati tulla lihtsalt, sest pingel on oma dünaamika. Siiski, mida rohkem maandamist, lõdvestumist, lõõgastumist, vabastamist praktiseerida ja kogeda, seda lihtsamini ta siiski kätte tulema hakkab.
Lõdvestumine, pinge maandamine on oluline ka seetõttu, et enne ei saa midagi uut tulla, kui vanast pole (piisavalt) lahti lastud. Pinge tekibki mingite mustrite ketramisest ja enamasti on need meis aktiivsed alateadlikult. Nagu kui riidekapp on pungil täis, siis sinna ei mahu midagi uut enne, kui mõni vana on eest ära võetud, muidu läheb riietel riidekapis olemine kas veel rohkem “pingule” või ei mahu sinna üldse midagi enam sisse.
Kirjeldan lahti natuke erinevaid “pinge” dünaamikaid ja toimivusi. (Kasutan siin tekstis rohkem sõna “pinge”, kuna “probleem” tundub võibolla midagi väga konkreetset, on juba sõnastatum, kuid tihti ei saa me veel täpselt arugi, mis meis ebakõla ehk sisemist pinget tekitab).
Enamasti juhtub järgmine stsenaarium: meie meel hakkab pinget/probleemi ketrama - vahel läbi mingite sõnade, vahel läbi ebamugava olemise, vahel ka mõne kehalise sümptomiga.
Ja olen ka ise palju kogenud, et vahel on pinge endas nii suur, et näib võimatu rahuneda ja lõdvestuda - mis mõttes, praegu on ju vaja probleemi lahendada, mitte lõdvestuda, mul on vaja asjaga tegeleda! Lõdvestuda saan siis, kui see olukord on lahenenud!
Kindlasti on võimalik mingeid lahendusi ka niimoodi leida. Kuid mida ma soovin kogeda, kas et see lahendus on ikkagi pinge moodi, leidsin selle pingeliselt või annan ma võimaluse sellele tundele, et kõik tuli kergelt ja justkui iseenesest ja lõõgastuses?!
Kui meil on mingi probleem, oleme enamasti väga kinni selles, et MUL ON VAJA LAHENDUS LEIDA. Ja loomulikult, mida varem seda parem :). Mida see sügavamal mõistmisel tähendab? Seda, et ma ei aktsepteeri hetke olukorda. See omakorda energeetiliselt tähendab, et pinge seisund on aktiivne. Ja on selge, et mõnede olukordade aktsepteerimine tundub meile väga raske, sest seda aktsepteerides me peame tõtt seisma mõnede tunnetega, mida me ei taha kogeda. See ei tähenda, et iga probleemi lahendamine on väga dramaatiline. Aga need, mis on dramaatilised, neid me püüame igal juhul vältida ja leida mingi lahenduse, ilma sinna sügavalt sukeldumiseta. Seetõttu ei pruugi ka see lahendus olla pikaajaline, sest energeetika selle all on tegelikult veel pinges.
Ehk kui olen ise lahendust soovides tegelikult energeetiliselt alles pinges, siis mu lähtekoht on pinge energia. Ja see vibratsioon, mida ise välja annan, seda ka ligi tõmban. Mis sagedusel ise vibreerin, see sagedus saab minuga haakuda.
Seda tähendabki - samal tasandil ei saa probleemi lahendada, kus ta tekkis. On vaja minna sellest sagedusest välja. Välja saab läbi lõdvestuse, lõõgastuse - see aitab maandada.
Helide maailm, isegi ütleks - helide maagia - on siin suureks abiks. Ma ei väida, et helid on ainuke või parim viis. Erinevaid võimalusi on palju, mediteerimine, erinevad teraapiad, erinevad praktikad ja meetodid. Need kõik toimivad, igaüks oma nurga alt ning just sellel hetkel, mida ja kuidas kellelegi parasjagu vaja on.
Heliteraapia, Helimaagia on üks võimas viis, mis aitab lõõgastuda ja lõdvestuda või hoopis aktiveerida ja stimuleerida mitmel tasandil korraga. Mingis mõttes võime rääkida nendest tasanditest eraldi - emotsionaalne, mentaalne, hingeline, füüsiline.
Näiteks viib heliteraapia meie ajulained teisele sagedusele, hertside järgi aeglasemale sagedusele, nimetatakse ka teetalaineteks. Kui meie aju on teetalainete sagedusel, oleme teises teadvusseisundis. See mõjutab kogu meie olemust - keha tasandil hormoontalitust, närvisüsteemi, vereringet, vererõhku jne.; emotsionaalsel ja mõttetasandil toimub rahunemine ja kogu meie keha, isegi ütleks kogu meie olemus saab lõõgastuda ja rahuneda. See aitab meil paremini funktsioneerida ehk meie keha talitused toimivad paremini, optimaalsemalt.
Inimesed kogevad seda kui tervenemist füüsilistest hädadest, mentaalsest pingest, ärevusest, paanikast ja paljust muust.
Läbi selle lõdvestumise, nii füüsilise-, emotsionaalse-, energeetilise tasandi on võimalik minna teise sagedusega vibratsiooni, kus saavad ka meile võibolla esialgu võimatuna tunduvad lahendused tulla, meieni jõuda.
Kuna oleme vibratsioonilised olendid ja ka heli on vibratsioon (nagu ka kõik muu :)), siis aitab heliteraapias kasutatavate helide vibratsioon viia koherentsi meie vibratsiooni - nii rakkude, emotsioonide ja mõtete vibratsiooni. Seda võiks seletada ka, et helid aitavad viia koherentsi meie energeetilise geomeetrilise mustri, sellest lähtuvalt saab toimuda rahunemine ja tervenemine ehk muutus meie mentaalkehas ja füüsilises kehas ning saame teha valikuid ja otsuseid teisest lähtekohast. Seda kogemust kirjeldatakse tihtipeale ka, et “kuidas ma seda võimalust enne ei näinud” või et “nüüd lihtsalt tuli täiesti teistsugused võimalused”!
Olen helidega lapsest saadik palju tegelenud ja nüüd ka kogenud ning mõistnud, kuidas nendega saab ennast ja teisi aidata, mis mõju nendel olla võib.
Heliteraapiat saab teha nii individuaalselt kui ka grupi seanssideina. Heliteraapias kasutan tiibeti- ja kristallhelikausse, erinevaid kellasid, häält, gongi, trumme, okariini, heliharke. Ning enamasti kuulub heliteraapia juurde ka väike jutusessioon.
Instrumentaarium täieneb pidevalt ning avastan ise ka helidega ikka ja jälle uusi võimalusi.
Lõdvestumise, tervenemise, heaolu praktikaid on palju erinevaid ja iga on omamoodi unikaalne. Nõnda ka helidemaailm - see on võimas, tõhus ning ka väga ilus.
Lisan siia ka video helimeditatsiooni (29 min.) seansist - see on juhendatud meditatsioon helidega. Soovitan seda kogeda mugavas asendis, silmad kinni. See aitab paremini lõõgastuda.
Helimeditatsiooni Youtube link: Helimeditatsioon "Lõõgastus"
Ootan rõõmuga Sind seda kuulama ja ise kogema helide maagilist mõju!
Kui soovid helide mõju isiklikumalt kogeda, helikaussidega ühes ruumis, siis oled oodatud individuaal- või grupiseansile.
Selle kohta leiad infot: Helimaagia FB lehelt või minu isiklikult FB lehelt Kristi Saar
või Säravate Südamete võrgustiku FB lehelt
.
Minu kohta saad lugeda rohkem:
Midagi Hingele kodulehelt või SaluArtsFarm kodulehelt
Võid minuga ka ühendust võtta e-maili kaudu:
või messengeri kaudu.
Olen siin, et suures aususes, siiruses ja austuses enda, teiste ja kogu elu vastu avada ja vastu võtta meie olemuse ilu, sügavus, mõõtmatus ja piiritu potentsiaal!
Armastusega,
Kristi